امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
مدیر توسعه و ارزیابی تحقیقات معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اجرای برنامه پایش سلامت کارکنان و اعضای هیات علمی در بستر طرح ملی پرشین کوهورت اظهار کرد: در این طرح برای نخستین بار با استفاده از دستگاه کالریمتری متابولیسم پایه مورد بررسی قرار می گیرد.

دکتر سعید اسلامی اظهار کرد: با استفاده از این دستگاه ضمن ارزیابی صحیح از انرژی مصرف، پایه و ترکیب نوع غذای مصرفی، به منظور رفع مشکلات ناشی از رژیم های کاهش وزن ناموفق انرژی مصرفی به طور دقیق محاسبه می شود.

وی خاطر نشان کرد: پس از انجام تست کالریمتری تمامی شرکت کنندگان به کلینیک تغذیه ارجاع داده می شوند و در صورت صلاحدید متخصص، رژیم غذایی تنظیم می شود.

مدیر توسعه و ارزیابی تحقیقات معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مطالعه دینامیک متقابل بین بطن چپ و سیستم عروق شریانی از طریق آنالیز امواج ناشی از موج فشار خون" پالس ولوسیمتری" را از دیگر اقدامات در این طرح عنوان کرد و گفت: این روش یک اندازه گیری موثرو قابل تکرار برای ارزیابی اختلال عملکرد اندوتلیال و سفتی عروق شریانی محسوب میشود.

دکتر اسلامی با بیان اینکه مهمترین عامل خطر افزایش PWV، فشارخون و سن است خاطر نشان کرد: افزایش سفتی عروق شریانی یک عامل زمینه ساز بسیار مهم و بالقوه در مشکلات و حملات قلبی، اختلالات کلیوی، و تصلب شریانی به شمار می رود.

دکتر اسلامی تاکید کرد: میزان سفتی شریانی یکی از زودرس ترین تغییرات ساختمان و عملکرد در دیواره شریان بوده که مطالعات وسیعی آن را به عنوان یک نشانگر مستقل برای اختلالات حاضر و آینده قلبی-عروقی می دانند.

وی شناخت زودرس بیمارانی که در معرض خطر فشارخون و اترواسکلروزیس، مشکلات قلبی عروقی و کلیوی قرار دارند، بهبود ارزیابی ها با اندازه گیری سفتی شریان آئورت در بیماریهایی مرتبط مانند فشار خون، دیابت، نارسایی قلبی، کلیوی و حتی مسمومیت حاملگی و پایش درمان، تاثیرات ارزیابی درمان دارویی و کمک به مدیریت بیماریها از جمله ویژگی های تست " پالس ولوسیمتری" به شمار می رود.

مدیر توسعه و ارزیابی تحقیقات معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد:  در قالب برنامه پایش سلامت کارکنان معاینه سونوگرافی تیروئید، تست تعیین سن عروق مرکزی (پالس ویلوسیمتری)، آنتروپومتری، معاینه ارتوپدی، معاینه دندان پزشکی، نوار قلب (الکتروکاردیوگرافی)، اسپیرومتری، ارزیابی قدرت چشایی و بویایی، آزمایش خون (شمارش سلولی، بیوشیمی و هورمونی)/ادرار، غربالگری سرطان پروستات به طور رایگان انجام می شود و نتایج آن نیز حداکثر تا یک هفته بعد برای کارکنان ارسال می شود.

کارکنان و اعضای هیات علمی که تا کنون برای اجرای این طرح کنون مراجعه نکرده اند، می توانند با مراجعه به http://slmdr.ir/mums-cohort یا تماس با با شماره ۰۵۱۳۱۸۰۶ نسبت به ثبت‌نام و رزرو نوبت اقدام نمایید (زمان حضور در مرکز به‌عنوان مأموریت روزانه منظور می‌شود)